Chov cvrčků
Chov cvrčků
Všude na internetu najdete plno rad jak chovat cvrčky, ale osvědčila se mi jednoduchá metoda, kterou Vám tady rozepíšu dále. Chov cvrčků je pro mě další zkušenost, jak po stránce chovatelské, tak i proto, že můj chov sklípkanů spořádá více a více.Vše co budete potřebovat není nákladné, oproti kupování cvrčků ve zverimexech za 40,-kč, kde máte ještě k tomu polovinu cvrčků mrtvých. Proto doporučuji pěstovat si cvrčky sám jak s radostí, tak i pro vaše domácí mazlíčky.
Pozor: Cvrčci jsou od přírody kanibalové, proto nemějte strach, že děláte něco špatně nebo aby Vás to neodradilo. Je to zcela normální. Ale každodenním přísunem čerstvé potravy tomu trochu zabráníte.
Co budeme potřebovat?
Zakoupil jsem si v Baumaxu box s uzavíratelným víkem za cca 100,-kč o rozměrech 40x28x25 (D x V x Š). Tyto rozměry jsou úplně postačující pro chovnou nádrž.Do víka jsem si navrtal větrací otvory pro lepší odvětrávání, aby v nádrži nevznikaly plísně a zápach (cvrčci sami o sobě nezapáchají, ale samotné výkaly po nějaké době začínají být cítit). Samozřejmě otvory musíme udělat k poměru velikosti cvrčků, tak aby nedošlo k jejich útěku. Cvrčci jsou teplomilní, a proto potřebují teplotu min. 25°C v chovné nádrži.Pro toto vytápění používám topný kabel o výkonu 15W, avšak postačí i obyčejná žárovka umístěná pod víkem. Avšak topný kabel je umístěn pod boxem, tak aby vyhříval dno nádrže a poté i „vytopil“ celou nádrž. Kabel doporučuji už i s důvodu, že lépe na dně boxu vysychá trus cvrčků a proto nedochází k bakteriím.Vnitřek boxu, přesněji dno po celé délce i šířce, jsem vyplnil obyčejným bílým ubrouskem, kvůli lepšímu pohybu cvrčků a usychání trusu. Dále jsem do boxu umístil svisle opřené pláta od vajíček a to z důvodu, že ve svislé poloze trus padá na dno a neudržuje se na povrchu plát.Na krmení cvrčků jsem použil plitkou misku (postačí i plastový kryt s jogurtu). Nápojovou misku nepreferuji, z důvodu častého utopení cvrčků. První chybu, kterou jsem udělal byla nádoba na vodu, kde jsem umístil tampónek na odličování přičemž jsem zabránil utonutí, ale samice si tuto nádobu často pletly s nádobou na kladení svých vajíček z důvodu vlhkosti. Pro to jako zdroj vody postačí potrava (např. okurka, jablko apod.)
Zařízení plastového boxu
Potrava
Cvrčky krmím jak suchou potravou, jako je: masokostní moučka, strouhanka, piškot, rozdrcené granule pro psy, vločky a mokrou potravou kde patří již zmiňované jablko, okurka, pomeranč, mandarinka, hlávkový salát, rajče a pampeliškový list. Mokrou potravu podávám hlavně kvůli zdroji vody v ní obsažené. Nejlépe mokrou potravu vždy opláchněte, tím ji dáte větší svěžest a zvýšíte tím tak zmiňovaný zdroj vody.
Suchá a mokrá potrava
Rozmnožování
Pro kladení vajíček mám dvě krabičky od salátu nebo pomazánky (nejlépe průhledné). Do jedné jsem zespodu udělal dva otvory, kterými jsem protáhl zavlažovací knot a naplnil ji vlhkým lignocelem. Pod tuto krabičku jsem umístil druhou krabičku s vodou tak, aby dno první krabičky bylo nad vodou a byl tak ponořený jen knot. Spodní krabička s vodou se musí hlídat, aby nevyschla, jelikož substrát musí být pořád vlhký pro správné kladení (vajíčka nesmí uschnout).Vrch krabičky jsem opatřil kovovým pletivem v rozměrech krabičky, protože cvrčci rádi hrabou a tak by vykopali vajíčka. Jinak kovové pletivo slouží ke kladení vajíček – přesněji přes jeho otvory padají vajíčka do nádoby se substrátem. Plastové pletivo nebo záclonu nedoporučuji, protože to cvrčci snadno rozkoušou. Samička cvrčka klade 100-150 vajíček denně. Tuto nádobu se substrátem nechám asi 10-14 dní v chovné nádrži a po nakladení vajíček ji dám do samostatné nádrže, inkubátoru (větší krabička, cca 25 x 15cm). A tam ji nechám přibližně týden (do vylíhnutí). K líhnutí je potřebná teplota 28 – 30°C. Tu zajišťuju taktéž topným kabelem a malou žárovičkou na 12V trafo. Tato metoda vytápění jak už u zmiňované chovné nádrže, tak u inkubátoru doporučuji, oproti metodám psaných na internetu, kde musíte vytápět 25W žárovkou a ještě i topnými kabely. To aby jste zvedly zálohu na elektřinu. Ve víčku krabičky jsem udělal menší otvory tak, aby větrala, ale na druhou stranu aby z ní nevyprchávala teplota a vlhkost. Pozor, v inkubátoru se sráží vlhkost s teplem a vytváří po stranách a na víčku vodu, ve které by se mikrocvrčkové mohli utopit. Do vylíhnutí se udržuje teplota a substrát pořád vlhký. Po vylíhnutí je přemístím do většího a lépe větraného boxu, který jsem na dně opatřil kouskem pláta od vajíček, aby se lépe malým cvrčkům lezlo k potravě. Jako potravu pro vylíhlé či malé cvrčky používám okurku, jako zdroj vody a hlavně proto, že nemají vyvinuté kusadla, tudíž nic jiného nerozkoušou a mohli by jinak umřít hlady.
Výroba kladiště
Kladení vajíček
Vlevo inkubátor (v květináčku malá žárovička na 12V), vpravo vylíhlí cvrčkové
Určení pohlaví
Vlevo samička, vpravo sameček
Můj chov cvrčků
Já osobně chovám jeden druh cvrčků. Cvrček banánový - stepní (Gryllus assimilis). Ale existuje jich více druhů. Jejich chov se nějak neliší.
Cvrček banánový (stepní) - Gryllus assimilis
Skupina:
Akvarijní krmiva - Živé krmivo
Výrobce:
domácí chov a teraristiky
Popis:
Složení:
Obvykle se prodávají v plastových krabičkách ve zverimexech nebo teraburzách, lze je ale chovat pro vlastní potřebu doma.
Použití:
Vhodné zejména pro terarijní zvířata, ale ani mnohé dravé ryby jimi nepohrdnou. Výhodou cvrčků je, že se dají velmi snadno obalit ve vitamínech.
Dávkování:
Podáváme pinzetou, dle velikosti a podle potřeb chovaných jedinců.
Poznámka:
Cvrček není vhodný pro všechny živočichy. Poměrně nenáročný na uskladnění. Cena krabičky se pohybuje od 25 do 50 Kč, větší jsou dražší (100 nebo 150). Mnohdy se crčci prodávají po kusech - cena od 1 do 3 Kč za kus. Jako potrava je též hojně využíván i cvrček domácí - Acheta domesticus.
Na fotkách je zachycen opravdu cvrček banánový, známý též pod názvem cvrček stepní a starším latinským označením Acheta assimilis.
Charakteristika:
S délkou 28 - 32 mm patří tento červenavě hnědý cvrček k velkým druhům. Vykazuje podobně velkou reprodukci, jako cvrček domácí, a navíc rostou rychleji nymfy. Je možné, že v budoucnu bude jeho chov stále přibývat. Další výhody se ukazují ve vysoké odolnosti vůči chorobám a v absenci jakéhokoli zápachu.
Cvrček banánový (stepní)
Gryllus assimilis
Další druhy:
Cvrček domácí (Acheta domestice)
Cvrček dvouskvrnný (Gryllus bimaculatus)
Cvrček krátkokřídlý (Gryllodes sigillatus)